ABB 2.5/3.5 MVA 6.3/0.4 kV
Tekniset tiedot
| Quantity | 1 pce |
| Brand | ABB Trafo-BB |
| Year of Manufacture | 1997 |
| Condition | Second Hand |
| Basic Transformer Design | Resibloc (glassfibre reinforced) |
| Ingress Protection | incl. enclosure IPxx |
| Application | Distribution Transformer |
| Number of Phases | three-phase |
| Winding Material | Cu/Al |
| Rated Power | 2500/3500 kVA |
| Cooling | AN/AF |
| Voltage Ratio | 6300 / 400 V |
| HV Ins. Class (Um/AC/LI) | 7,2/20/60 kV |
| LV Ins. Class (Um/AC/LI) | 1,1/3/- kV |
| Voltage Regulation | off-circuit, bolted links |
| Tapping Range | +-2×2.5% |
| Frequency | 50 Hz |
| Vector Group | Dyn11 |
| Standards | IEC 726 |
| Impedance | 8,7 % at 2500 kVA |
| Total Weight | 6500 kg |

