Kuivamuuntajat
BTB-kuivamuuntajamme valmistetaan 52 kV ja 25 000 kVA asti, ja ne täyttävät kansainvälisten standardien (IEC) vaatimukset. Rakenne täyttää myös EU:n ekosuunnitteludirektiivin vaatimukset. Rakenne muiden kansallisten standardien (ANSI, BS yms.) mukaan toimitetaan pyydettäessä.
Tehoalue
Jännitealue

Vakio teho- ja jännitealue
- Teho: 30 000 kVA asti
- Jännite: 52 kV asti
- Standardit: Täyttää IEC 60076-11 (sekä ANSI / BS pyydettäessä)
- Ympäristövaatimukset: Täyttää voimassa olevat EcoDesign-vaatimukset
Kuivamuuntajamme valmistetaan avoimilla, vakuumi-impregnoiduilla (VPI) tai valuhartsikäämityksillä.
BTB-laatu ja luotettavat valmistuskumppanit
Kun näet muuntajassa BTB-merkkilaatan, voit luottaa siihen että muuntaja täyttää tiukat laatuvaatimuksemme ja on yhden luotettavan yhteistyökumppanimme valmistama.
Tarjoamamme BTB-kuivamuuntajat valmistetaan pääasiassa Italiassa. Yhteistyökumppanillamme on pitkä kokemus muuntajien valmistuksesta, ja he työskentelevät uusimmalla teknologialla nykyaikaisissa tuotantolaitoksissaan. He valmistavat myös erikoismuuntajia ja ovat hinnan ja teknologian suhteen kilpailukykyinen valinta. Lue lisää erikoismuuntajistamme tästä.
Jos haluat muuntajan toiselta valmistajalta, sekin onnistuu. Meillä on yhteydet kaikkiin suurempiin valmistajiin ja voimme toimittaa juuri sen mitä etsit.
Valitse teho
Jokaisella tehoasteella on omat tekniset edellytyksensä. Valitse koko nähdäksesi yksityiskohtaiset spesifikaatiot ja tyypilliset käyttöalueet.
Tekniset tiedot
Seuraavat spesifikaatiot pätevät kaikkiin vakiokokoihin:
| Taajuus: | 50 Hz |
| Kytkentäryhmä: | Dyn11 |
| Käyttölämpötila: | -25 / +40°C |
| Standardit: | IEC 60076-11 |
| Lämpötilanousu: | 100 / 100 K |
| Vakiorakenne (HV/LV): | Valuhartsi / VPI |
| Luokitus: | E2-C2-F1 |
| Käämimateriaali: | Al / Al |
| Eristysluokka: | F / F |
| Energiahäviöt: | ECO-design tai muut häviösarjat |
| Vakiovarusteet: | 3 × PT100 lämpötila-anturit liitettyinä IP54-kytkentärasiaan 4 × kääntyvät pyörät |

Räätälöity rakenne
Jos tarvitset jotain muuta kuin vakiomallin, olemme joustavia ja voimme vastata erilaisiin vaatimuksiin. Räätälöidyt mallit tehdään tilauksesta ja käsitellään yksilöllisinä projekteina, jotta kaikki erityisvaatimukset varmasti täyttyvät.
Räätälöidyllä rakenteella voimme tarjota mm. seuraavat ominaisuudet:
- Kaksoisensiö- tai toisiojännitteet
- Sovitus erikoissovelluksiin esim.: taajuusmuuttajat, tasasuuntaajat, uunit, moottorin käynnistys, tuulivoimalat, meriteollisuus jne.
- Erilaiset kytkentäryhmät ja vaiheensiirto
- Lämpötilanousu vallitsevan ympäristön lämpötilan mukaan
- Korkeampi eristystaso, parempi salama- ja ylijännitteenkesto
- Kotelot asiakkaan vaatimusten mukaan eri IP-luokilla aina IP68 asti
- Pintakäsittely vaativiin olosuhteisiin
- Jäähdytyspuhaltimet pakotettuun ilmajäähdytykseen (ANAF) lisätehoa varten
- Jännitteen säätö motorisoidulla käämikytkimellä
- Korkeampi eristysluokka (esim. luokka H/H)
FAST TRACK
Fast track – kun projektilla on kiire
Moderni ohjausjärjestelmämme ja useat rinnakkaiset linjamme mahdollistavat joustavat pikatoimitukset kriitisissä tilanteissa – laadusta tinkimättä
Ota yhteyttä
Suunnitellaan muuntajaratkaisusi yhdessä
Kerro teho- ja jännitevaatimuksesi, niin asiantuntijamme valitsevat optimaalisen standardimallin tai suunnittelevat täysin räätälöidyn ratkaisun tarpeisiisi.
The Transformer Marketplace ®
Nopea toimitus — varastosta tai tuotannosta
BTB toimittaa tilauksesta valmistettuja muuntajia, mutta myös varastossa olevia yksiköitä. Tarjoamme sekä standardi- että erikoissovelluksia ja käsittelemme kaiken yksittäisistä muuntajista suuriin volyymitilauksiin.