Torrisolerade transformatorer
Våra torrisolerade BTB-transformatorer tillverkas upp till 52 kV och 25 000 kVA samt uppfyller kraven för internationella standarder (IEC). Konstruktionen uppfyller också EU:s direktiv för ekodesign. Konstruktion enligt andra nationella standarder (ANSI, BS, etc.) fås på begäran.
Effektområde
Spänningsområde

Standard effekt- och spänningsområde
- Effekt: Upp till 30 000 kVA
- Spänning: Upp till 52 kV
- Standard: Uppfyller IEC 60076-11 (samt ANSI / BS på begäran)
- Miljökrav: Uppfyller gällande EcoDesign-krav
Våra torrisolerade transformatorer kan tillverkas med öppna, vakuumimpregnerade (VPI) eller gjuthartslindningar.
BTB-kvalitet och pålitliga tillverkningspartners
När du ser vår märkskylt på en transformator kan du lita på att transformatorn uppfyller våra höga krav och är producerad av en av våra pålitliga samarbetspartners.
De torrisolerade BTB-transformatorer som vi erbjuder tillverkas huvudsakligen i Italien. Vår samarbetspartner där har lång erfarenhet av transformatortillverkning och arbetar med den nyaste teknologin i moderna produktionsanläggningar. De tillverkar även specialtransformatorer och är ett konkurrenskraftigt val vad beträffar pris och teknik. Läs mer om våra specialtransformatorer här.
Om du vill ha en transformator av ett annat fabrikat är det inga problem. Vi har kontakter till alla större tillverkare och kan leverera exakt det du söker.
Välj effekt
Varje effektklass har sina egna tekniska förutsättningar. Välj en storlek för att se detaljerade specifikationer och typiska användningsområden.
Teknisk data
Följande specifikationer gäller för alla standardstorlekar:
| Frekvens: | 50 Hz |
| Kopplingsgrupp: | Dyn11 |
| Användningstemperatur: | -25 / +40°C |
| Standarder: | IEC 60076-11 |
| Temperaturstegring: | 100 / 100 K |
| Standardutförande (HSP/LSP): | Gjutharts / VPI |
| Klassificering: | E2-C2-F1 |
| Lindningsmaterial: | Al / Al |
| Isolationsklass: | F / F |
| Energiförluster: | ECO-design eller andra förlustserier |
| Standardutrustning: | 3 st. PT100 värmegivare kopplade till en IP54 kopplingsdosa 4 st. svängbara hjul |

Anpassad konstruktion
Ifall du behöver något annat än en standardmodell, så är vi flexibla och kan möta olika krav. Anpassade modeller görs på beställning och hanteras som individuella projekt för att säkerställa att alla specifika krav uppfylls.
Med en anpassad konstruktion kan vi erbjuda bland annat följande egenskaper:
- Dubbla primära eller sekundära spänningar
- Anpassning för speciella applikationer, till exempel: frekvensomvandlare, likriktare, ugn, motorstart, vindkraftverk, marin etc.
- Olika kopplingsgrupper och fasförskjutning
- Temperaturstegring enligt rådande omgivningstemperatur
- Högre isolationsnivå med ökat motstånd mot blixtar och överspänningstoppar
- Kapslingar enligt kundens krav med olika täthetsklasser (IP-klasser) upp till IP68
- Ytbehandling för krävande förhållanden
- Kylfläktar för forcerad luftkylning (ANAF) med ökad effekt
- Spänningsreglering med motoriserad lindningskopplare
- Högre isolationsklass (t.ex. klass H/H)
FAST TRACK
Fast track services – för brådskande projekt
Tack vare vårt globala nätverk kan vi identifiera ledig produktionskapacitet även när andra har fullbokat. Det gör att vi kan leverera nytillverkade transformatorer snabbt i kritiska situationer – utan att pruta på kvaliteten.
Kontakta oss
Låt oss planera din transformatorlösning
Ange dina krav på effekt och spänning, så tar våra experter fram den optimala standardmodellen eller projekterar en helt skräddarsydd lösning för dina behov.
The Transformer Marketplace ®
Snabb leverans – från lager eller produktion
BTB levererar transformatorer som tillverkas på beställning, men även lagerförda enheter. Vi erbjuder både standard- och specialapplikationer och hanterar allt från enstaka transformatorer till stora volymbeställningar.