160 kVA torrisolerad transformator – 24 kV-serien
Standard 160 kVA torrtransformator för 10 kV och 20 kV-system. En pålitlig lösning för inomhusmiljöer, tunnlar och krävande miljöer.





Välj spänningsserie
12 kV-serien
Primärspänning 10 kV
±2×2,5%
24 kV-serien
Primärspänning 20 kV
±2×2,5%
Tekniska specifikationer – 160 kVA – 24 kV-serien
| Översiktsinformation | |
|---|---|
| Primärspänning | 20 kV ±2×2,5% |
| Sekundärspänning | 400 V |
| Kopplingsgrupp | Dyn11 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Standarder | IEC 60076-11 |
| Parametrar | |
| Uk [%] | 6 |
| Po [W] | 360 |
| Pk 75 °C [W] | 2 600 |
| Vikt [kg] | 1 050 |
| Mått (AxBxC) [mm] | 1300 × 600 × 1290 |
| Tekniska specifikationer | |
| Isoleringsklass | F |
| Driftstemperatur | -25/+40 °C |
| Kylmetod | Air natural (AN) |
| Tillbehör | 3 PT100 temp sensors, 4 wheels (std eq.) |
Mått och installationsinformation

| 24 kV-serien | |
|---|---|
| Längd A | 1 300 mm |
| Bredd B | 600 mm |
| Höjd C | 1 290 mm |
| Vikt | 1 050 kg |
KONTAKTA OSS
Låt oss börja planera din transformator
Skräddarsydda modeller tillverkas på beställning och hanteras som enskilda projekt. Välj de egenskaper du behöver – vi utformar en tekniskt optimerad lösning för just dina behov.
Preliminär prisnivå och leveranstid
Få snabbt en uppskattning av prisnivån och leveranstiden för en standardmodell på 500 kVA. Det slutliga priset bestäms av de tekniska valen.
”*” anger obligatoriska fält
FAST TRACK
Fast track services – för brådskande projekt
Tack vare vårt globala nätverk kan vi identifiera ledig produktionskapacitet även när andra har fullbokat. Det gör att vi kan leverera nytillverkade transformatorer snabbt i kritiska situationer – utan att pruta på kvaliteten.