SMIT 40/55 MVA 253/11 kV YNd11
Tekniset tiedot
| Quantity | 1 pce |
| Brand | SMIT |
| Year of Manufacture | 2000 |
| Condition | Second Hand |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 40000/55000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN/ONAF |
| Voltage Ratio | 253000 / 11000 V |
| Voltage Regulation | On-load Tap Changer, 17 steps |
| Frequency | 50 Hz |
| Temperature Rise | 60/65 K |
| Connection | YNd11 |
| Standards | IEC 60076 |
| Total Weight | ~109 000 kg |
| Weight of Oil | ~29 780 kg |
| Regulation Range of OLTC | Pos. 1 |

