ABB 130 MVA 400/15 kV
Tekniset tiedot
| Quantity | 2 pcs |
| Brand | ABB |
| Year of Manufacture | 1992, 1993 |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 130 000 kVA |
| Method of Cooling | OFAF |
| Voltage Ratio | 400 000 / 15 000 V |
| Voltage Regulation | Off circuit tap changer |
| Tapping Range | TBA |
| Frequency | 50 Hz |
| Impedance voltage | 13,1% |
| Insulation levels | IM 1050 IA 1300 – IA 550 FI 230 – |
| Temperature Rise (oil/wind) | 60/65 K |
| Connection | YNd1 |
| Total Transp. Weight | 155 000 kg |
| Weight of Core and Coil | 106 000 kg |
| Weight of Tank and Fittings | 19 000 kg |
| Weight of Oil | 37 000 kg |
| Total Weight | 211 000 kg |

