Helmerverken 630 kVA 10,5/0,69 kV
Tekniset tiedot
| Quantity | 1 pce |
| Brand | Helmerverken (Koncar) |
| Type | 8TBNv630-12/A |
| Condition | Second Hand |
| Year of Manufacture | 1995 |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, hermetically |
| Tank Design | corrugated tank |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 630 kVA |
| Method of Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio – HV/MV/LV | 10500/ 690 V |
| Voltage Regulation | off-circuit tap changer |
| Tapping Range | 10500 V +-2×2.5% |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | Dyyn11 |
| Short-circuit impedance | 3,9% |
| Standards | IEC 60076 |
| Total Weight | 1960 kg |
| Weight of Oil | 350 kg |

