HPS 1 MVA 20(10)/0,4 kV Eco Design
Tekniset tiedot
| Brand | BTB Trafo, HPS Italy |
| Year of Manufacture | 2015 |
| Condition | New Unused |
| Basic Transformer Design | Cast Resin |
| Ingress Protection | IP00 |
| Classifications | C2 – E2 – F1 |
| Application | Distribution Transformer, Dual Voltage |
| Number of Phases | Three-phase |
| Rated Power | 1000 kVA |
| Cooling | AN |
| Voltage Ratio | 20 000 (10 000)/ 400 V |
| Prim .Ins. Level (Um/LI/AC) | 24 kV / LI 95/ AC 50 |
| Sec. Ins. Level (Um/LI/AC) | 1,1 kV / – / AC 3 |
| Voltage Regulation | off-circuit, bolted links |
| Tapping Range | +-2×2.5%, see table below |
| Temperature Class (HV/LV) | Class F / Class F |
| Temperature Rise (HV/LV) | 100/100 K |
| Frequency | 50 Hz |
| Vector Group | D(D)yn11 |
| Standards | IEC 60076-11 |
| Impedance | 6 % |
| Total Weigth | 3352 kg |

