ABB 80MVA 117,5/10,5/6,3 kV
Tekniset tiedot
| Quantity | 1 pce |
| Brand | ABB |
| Year of Manufacture | 1994 |
| Condition | Second Hand |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 80000/16000 kVA |
| Method of Cooling | ONAF/(ONAN 60%) |
| Voltage Ratio (prim./sec.) | 117500 /10500 /6 300 V |
| Primary Current | 352 – 393 463 A |
| Secondary Current | 4399 / 1466 A |
| Voltage Regulation | On-load tap changer (OLTC) |
| Tapping Range | +-9 taps, +-1,67%, see table below for tapping range |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | YNd11d11 |
| Total Weight | ~108 000 kg |
| Weight of Oil | ~30 600 kg |

