Oy Strömberg Ab Strömberg 2,5 MVA 20/0,4
Tekniset tiedot
| Quantity | 2 pcs |
| Brand | Oy Strömberg Ab, Finland |
| Condition | Second Hand |
| Year of Manufacture | 1987 |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, conservator type |
| Tank Design | radiator tank design |
| Number of Phases | 3-phase |
| Type Designation | KTMP 24NA |
| Rated Power | 2500 kVA |
| Method of Cooling | ONAN / ONAF |
| Voltage Ratio – HV/LV1 | 20000 / 400 V |
| Voltage Regulation | off-circuit tap changer |
| Tapping Range | +-2×2.5% |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | Dyn11 |
| No-load Losses | 3004 W |
| Standards | IEC 60076 |
| Total Weight | 5860kg |
| Weight of Oil | 1350kg |

