Areva / Alstom 10 MVA 20/6,3 kV
Tekniset tiedot
| Quantity | 1 pce |
| Brand | Areva / Alstom |
| Year of Manufacture | 2005 |
| Condition | Used, Second Hand |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, conservator type |
| Tank Design | rigid tank with cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 10000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio | 20000 / 6300 V |
| Voltage Regulation | Off-Circuit Tap Changer |
| Tapping Range | +-2×2,5% |
| Frequency | 50 Hz |
| Impedance | ~8% |
| Connection | YNd5 |
| Total Weight | 18500 kg |
| Weight of Oil | 4200 kg |

