DAIHEN 45/56 MVA 132/11 kV
Tekniset tiedot
| Quantity | 1 pce |
| Brand | Daihen Electric Co., Ltd |
| Year of Manufacture | TBA! |
| Condition | Surplus |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Insulation Class | A |
| Rated Power | 45000 / 56250 kVA |
| Method of Cooling | ONAN/ONAF |
| Voltage Ratio | 132000 / 11000 V |
| Prim. Ins. Level (LI/AC) | LI 650 AC 275 |
| Sec. Ins. Level (LI/AC) | LI 75 AC 28 |
| Tapping Range | +10×1,25% -9×1,25% |
| Type of Regulation | On-load Tap Changer |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | YNd1 |
| Temperature Rise | 60/65 K |
| Standards | IEC 60076 |

