Strömberg 16MVA 110/21kV
Tekniset tiedot
| Quantity | 1 pce |
| Brand | Strömberg |
| Condition | Second Hand |
| Year of Manufacture | 1976 |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, conservator type |
| Tank Design | corrugated tank |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 16 000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio – HV/LV | 110 000 V +-9×1,67% / 21000 V |
| Tapping Range | +-9×1,67% |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | YNd11 |
| Standards | IEC76 |
| Total Weight | 38 000 kg |
| Weight of Oil | 12 200 kg |

