Kollektor Etra 7,5MVA 22,5/11,5kV
Tekniset tiedot
| Quantity | 1 pce |
| Brand | Kollektor Etra |
| Type | RT 7500-22,5 |
| Condition | Surplus |
| Year of Manufacture | 2023 |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, conservator type |
| Tank Design | corrugated tank |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 7500 kVA |
| Voltage Ratio – HV/LV | 22 500 / 11 500 V |
| Voltage Regulation | on-load tap changer |
| Tapping Range | +-8 x 1,67% |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | YNyn0 |
| Total Weight | 19 000 kg |
| Weight of Oil | 4 000 kg |

