ABB 8MVA 21/6kV
Tekniset tiedot
| Quantity | 1 pce |
| Brand | ABB |
| Type | ABB Type KTRP 24 NC 8000 |
| Year of Manufacture | 1999 |
| Condition | Used |
| Application | Power |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | corrugated tank design, flexible cooling fins |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 8000kVA |
| Method of Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio | 21000 / 6000 V |
| Voltage Regulation | Off-circuit tap changer |
| Tapping Range | +-2×2,5% |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | YNd11 |
| Nominal voltage | 21000V +/- 2×2.5% / 6000 V |
| Nominal currency | 202A / 769.8A |
| Insulation level | LI 125 AC 50 / LI 60 AC 20 |
| Direction | N-A-B-C / a-b-c |
| Total weight | 16600 kg |
| Weight of oil | 2950 kg |

