Celme 2900 kVA 11/0,5kV
Tekniset tiedot
| Quantity | 2 pcs |
| Brand | Celme |
| Condition | Surplus |
| Year of Manufacture | 2019 |
| Application | Distribution Transformer |
| Basic Transformer Concept | Oil-immersed, hermetic |
| Tank Design | corrugated tank design |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 2900 kVA |
| Method of Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio – HV/LV1 | 11000/ 500 V |
| Voltage Regulation | off-circuit tap changer |
| Tapping Range | +-2×2.5% |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | Dy11 |
| Impedance | 6 % |
| No-load Losses | 2230 W |
| Load Losses | 27923 W |
| Standards | IEC 60076 |
| Weight of Oil | 1440 kg |
| Total Weight | 6500 kg |

