Trafo-Union 100 MVA 220/25 kV
Tekniset tiedot
| Quantity | 1 pce |
| Brand | Trafo-Union |
| Year of Manufacture | 1971 |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 100 000kVA |
| Method of Cooling | ODAF |
| Voltage Ratio (prim./sec.) | 220000 / 25000 V |
| Tapping Range | 191200 – 248800 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | Yy0 |
| Total Weight with cooling | ~234 000 kg |
| Weight of Oil | ~60 000kg |
| Transport weight | ~135 000kg |

