ETRA33 4 MVA 20-6,3 kV
Tekniset tiedot
| Quantity | 1 pce |
| Brand | ETRA33 |
| Year of Manufacture | 2003 |
| Condition | Used |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | Oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 4000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio (prim./sec.) | 20 000/ 6 300 V |
| Voltage Regulation | Off circuit |
| Tapping Range | +-4×2,2% |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | Dyn5 |
| Standards | IEC-60076 |
| Total Weight | 9200kg |
| Weight of Oil | 1800kg |

