Koncar 10 MVA 35/10,5 kV
Tekniset tiedot
| Quantity | 1 pce |
| Year of Manufacture | 2004 |
| Condition | Used |
| Basic Design | Oil-immersed, conservator type |
| Number of Phases | Three-phase |
| Application | Power Transformer |
| Conductor Material (HV/LV) | Cu/Cu |
| Rated Power | 10000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio | 34500 / 11000 V |
| Type of Tap changer | On-load Tap Changer |
| Tappings Range | +-9×1,78% |
| Connection | YNyn0 |
| Frequency | 50 Hz |
| Temperature Rise | 60/65 K |
| Total Weight | 22 300 kg |
| Standards | IEC 60076 |

