ABB 9 MVA 33/11 kV
Tekniset tiedot
| Quantity | 1 pce |
| Brand | ABB |
| Year of Manufacture | 2010 |
| Condition | Used |
| Application | Power Transformers |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 9 000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio (prim./sec.) | 31500/11000 V |
| Voltage Regulation | Off-circuit tap changer in 5 steps |
| Tapping Range | 28500 |
| Frequency | 50 Hz |
| Temperature Rise (oil/wind) | 65/60 K |
| Connection | YNd11 |
| Total Weight | ~17000kg |

