Pauwels 8 MVA 20/20 kV
Tekniset tiedot
| Quantity | 1 pce |
| Brand | Pauwels |
| Condition | Second Hand |
| Year of Manufacture | 2004 |
| Application | Distribution Transformer |
| Basic Transformer Concept | Oil-immersed, hermetically sealed |
| Tank Design | Corrugated tank |
| Number of Phases | 3-phase |
| Type Designation | DDEXX |
| Rated Power | 2000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio – HV/LV | 20000 / 20000 V |
| Voltage Regulation | Off-circuit tap changer |
| Tapping Range | +-2×2.5% |
| Frequency | 50 Hz |
| Impedance | 8,28 % |
| Connection | Dyn5 |
| Standards | DIN 42500 |
| Total Weight | 14905 kg |

