TBA 40/50 MVA 150/15,75-21 kV
Tekniset tiedot
| Quantity | 1 pce |
| Brand | TBA |
| Year of Manufacture | 2017 |
| Condition | Surplus, unused |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | Oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 40 000 / 50 000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN / ONAF |
| Voltage Ratio (prim./sec.) | 150 000 / 15 750- 21 000 V (double voltages) |
| Voltage Regulation | On-load tap changer (OLTC) |
| Tapping Range | 150 000 V +6/-10×1,25% |
| Frequency | 50 Hz |
| Temperature Rise | 60/65K |
| Connection | Dyn1 |
| Standards | IEC-60076 |

