ABB Resibloc 1 MVA 10,5/0,4 kV
Tekniset tiedot
| Quantity | 3 pcs |
| Brand | ABB Resibloc |
| Year of Manufacture | 1998 |
| Condition | Second Hand |
| Basic Transformer Design | Resibloc |
| Ingress Protection | IP00 |
| Classifications | E2 – C2 – F1 |
| Application | Distribution Transformer |
| Number of Phases | Three-phase |
| Rated Power | 1000 kVA |
| Cooling | AN |
| Voltage Ratio | 10500 / 400 V |
| Prim .Ins. Level (Um/LI/AC) | 12 kV / LI 75 / AC 28 |
| Sec. Ins. Level (Um/LI/AC) | 1,1 kV / – / AC 3 |
| Voltage Regulation | off-circuit, bolted links |
| Tapping Range | see table below |
| Temperature Class (HV/LV) | Class F / Class F |
| Frequency | 50 Hz |
| Vector Group | Dyn11 |
| Standards | IEC 60076-11 |
| Impedance | 5,7 % |
| Outer Dimensions (LxWxH) | To be advised later! |
| Total Weight (IP00) | ~3020 kg |
| Tapping Range | 11 288 V |

