Strömberg 5 MVA 11/6,4 kV
Tekniset tiedot
| Quantity | 1 pce |
| Brand | Strömberg |
| Year of Manufacture | 1991 |
| Condition | Used |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | Oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 5 000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio (prim./sec.) | 11 000/ 6 400 V |
| Voltage Regulation | On-load tap changer (OLTC) MR |
| Tapping Range | 11 kV +-8×1,2% |
| Frequency | 50 Hz |
| Temperature Rise | 60/65K |
| Connection | YNd11 |
| Standards | IEC-60076 |

