HELMERVERKEN 1000 kVA 22/0,42 kV Dyn11
Tekniset tiedot
| Quantity | 1 pce |
| Brand | Helmerverken |
| Condition | Second Hand |
| Year of Manufacture | 1997 |
| Application | Distribution Transformer |
| Basic Transformer Concept | Oil-immersed, hermetically sealed |
| Tank Design | Corrugated tank |
| Number of Phases | 3-phase |
| Type Designation | 6TBN1000-24 |
| Rated Power | 1000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio – HV/LV | 22000 / 420 V |
| Voltage Regulation | Off-circuit tap changer |
| Tapping Range | +-2×2.5% |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | Dyn11 |
| Standards | IEC 60076 |
| Total Weight | 2820 kg |
| Weight of Oil | 525 kg |

