Eurogulf 20 MVA 33/11 kV
Tekniset tiedot
| Quantity | 2 pcs |
| Brand | Eurogulf |
| Year of Manufacture | 2013 |
| Condition | Unused |
| Application | Power Transformers |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 16 000 / 20 000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN/ONAF |
| Voltage Ratio (prim./sec.) | 33000/11000 V |
| Voltage Regulation | off-circuit tap changer |
| Tapping Range | 11 000 V +-2×2,5% |
| Frequency | 50 Hz |
| Temperature Rise (oil/wind) | 55/60 K |
| Connection | YNd11 |
| Total Weight | ~29500kg |
| Weight of Oil | ~5900kg |
| Transport Weight | ~23500kg |

