GE 50 MVA 220/30,7 kV
Tekniset tiedot
| Quantity | 1 pce |
| Brand | General Electrics |
| Year of Manufacture | 1976 |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 50 000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio | 220 000 / 30 700 V |
| Voltage Regulation | On-load tap changer (OLTC) |
| Tapping Range | 220 000 V +-15x 1650 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Temperature Rise (oil/wind) | 60/65 K |
| Connection | Yd11 |
| Total Weight | 136 240 kg |

