France Transfo 1250 kVA 30/0,4 kV
Tekniset tiedot
| Brand | France Transfo |
| Year of Manufacture | 1998 |
| Condition | Used |
| Basic Transformer Design | Cast Resin |
| Ingress Protection | IP00 |
| Classifications | C2 – E2 – F1 |
| Application | Power Transformer |
| Number of Phases | Three-phase |
| Rated Power | 1250 kVA |
| Cooling | AN |
| Voltage Ratio | 30 000/ 400 V |
| Prim .Ins. Level | 1,70-70 kV |
| Sec. Ins. Level | 10 kV |
| Voltage Regulation | off-circuit, bolted links |
| Tapping Range | +-2×2.5%, see table below |
| Temperature Class (HV/LV) | Class F / Class F |
| Temperature Rise (HV/LV) | 100/100 K |
| Frequency | 50 Hz |
| Vector Group | Dyn11 |
| Standards | IEC 60076-11 |
| Impedance | 6 % |
| Total Weigth | 3800 kg |

