ALSTOM 20,4 MVA 34,5/11 kV
Tekniset tiedot
| Quantity | 1 pce |
| Brand | Alstom |
| Year of Manufacture | 2002 |
| Condition | Used |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 20 400kVA |
| Method of Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio | 34500 / 11000 V |
| Voltage Regulation | Off-circuit Tap Changer |
| Tapping Range | 9 steps, see table below |
| Frequency | 50 Hz |
| Temperature Rise (oil/wind) | 60/65 K |
| Connection | YNd11 |
| Total Weight | 28 600 kg |
| Weight of Oil | 3 700 kg |
| Transp. Weight | 22 700 kg |

