TBA 2 pcs 16/20 MVA 132/21,5 kV
Tekniset tiedot
| Quantity | 2 pcs |
| Brand | To be adviced! |
| Year of Manufacture | 2008 |
| Condition | Surplus, unused |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | Oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 16 000 kVA / 20 000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN / ONAF |
| Voltage Ratio (prim./sec.) | 132 000/ 21 500 V |
| Voltage Regulation | On-load tap changer (OLTC) |
| Tapping Range | +8-10 x 1467V |
| Frequency | 50 Hz |
| Temperature Rise | 60/65K |
| Connection | YNd11 |
| Total Weight | ~40 400 kg |
| Weight of Oil | ~10 600 kg |
| Transport Weight | ~34 600 kg |
| Tapping Range | +8-10 x 1467 V, see table below |

