Oy Strömberg Ab Strömberg 3150 kVA 10/0,693 kV
Tekniset tiedot
| Quantity | 1 pce |
| Year of Manufacture | 1981 |
| Application | Generator Step-Up |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed |
| Tank Design | corrugated tank design, breathing type |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 3150 kVA |
| Method of Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio | 10000 / 693 V |
| Voltage Regulation | off-circuit tap changer |
| Tapping Range | +-2×2,5% |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | Dyn11 |
| Impedance | 6,7 % |
| Total Weight | 7700 kg |
| Weight of Oil | 1800 kg |

