SE Surplus 38/63 MVA 110/6,3 kV
Tekniset tiedot
| Quantity | 1 pcs |
| Brand | SE |
| Year of Manufacture | 2011 |
| Condition | Surplus, unused |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | Oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 38 000 kVA / 63 000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN / ONAF |
| Voltage Ratio (prim./sec.) | 110 000/ 6 300 V |
| Voltage Regulation | On-load tap changer (OLTC) in ± 9 Steps |
| Frequency | 50 Hz |
| Temperature Rise | 60/65K |
| Connection | YNd5 |
| Total Weight | ~69 500 kg |
| Weight of Oil | ~18 500 kg |
| Transport Weight | ~60 000 kg |
| Tapping Range | ± 9*1,25 %, see table below |

