ABB 2 MVA 10,5/3,47kV + 50 kVA 0,4 kV
Tekniset tiedot
| Quantity | 1 pce |
| Brand | ABB |
| Type | KTMU 12 NA 2000 |
| Condition | Second Hand |
| Year of Manufacture | 1999 |
| Application | Power Transformer with auxilary winding |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, conservator type |
| Tank Design | corrugated tank |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 2000 kVA / 50 kVA aux |
| Method of Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio – HV/MV/LV | 10500 / 3470 / 400 V |
| Voltage Regulation | off-circuit tap changer |
| Tapping Range | 10500 V +-2×2.5% |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | Dy11yn11 |
| No-load Losses | 2780 W |
| Standards | IEC 60076 |
| Total Weight | 5762kg |
| Weight of Oil | 1170kg |

