ABB 1 MVA 20,5/0,41 kV
Tekniset tiedot
| Quantity | 1 pce |
| Brand | ABB |
| Condition | Second Hand |
| Year of Manufacture | 2004 |
| Application | Distribution Transformer |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, hermetically sealed |
| Tank Design | corrugated tank |
| Number of Phases | 3-phase |
| Type Designation | CTF-100/20.5PNS DTIE-L3M128 |
| Rated Power | 1000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN / ONAF |
| Voltage Ratio – HV/LV | 20500 / 410 V |
| Voltage Regulation | off-circuit tap changer |
| Tapping Range | +-2×2.5% |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | Dyn11 |
| No-load Losses | 1277 W |
| Standards | IEC 60076 |
| Total Weight | 2650 kg |
| Weight of Oil | 430 kg |

