Celme 1600 kVA 20/0,34 kV, YoM 2011
Tekniset tiedot
| Quantity | 3 pcs |
| Brand | Celme |
| Condition | Surplus |
| Year of Manufacture | 2011 |
| Application | Distribution Transformer for Photovoltaic |
| Basic Transformer Concept | Oil-immersed, hermetic |
| Tank Design | corrugated tank design |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 1600 kVA |
| Method of Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio – HV/LV1 | 20000 / 340 V |
| Voltage Regulation | off-circuit tap changer |
| Tapping Range | +-2×2.5% |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | Dyn11 |
| Impedance | 6,25 % |
| No-load Losses | 1700 W |
| Load Losses | 17000 W |
| Standards | IEC 60076 |
| Total Weight | To be advised later! |
| Weight of Oil | To be advised later! |

