GEC ALSTHOM 47 MVA 33/10,5 kV
Tekniset tiedot
| Quantity | 1 pce |
| Brand | GEC Alsthom, France |
| Year of Manufacture | 1991 |
| Condition | Second Hand |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | Oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 47000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN/ONAF – 68/100% |
| Voltage Ratio (prim./sec.) | 33000 / 10500 V |
| Primary Current | 822 A |
| Secondary Current | 2584 A |
| Voltage Regulation | On-load tap changer (OLTC) |
| Tapping Range | +-10%, see table below for tapping range |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | YNd11 |
| Impedance | 12% at 47 MVA |
| Temperature Rise (oil/wind) | 50/55 K |
| Standards | C.E.I – V.D.E |
| Total Weight | ~52300 kg |
| Weight of Oil | ~12700 kg |

