Koncar D&ST 18 MVA 57/5,5 kV
Tekniset tiedot
| Quantity | 1 pce |
| Brand | Koncar D&ST |
| Year of Manufacture | 2013 |
| Condition | Surplus |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | Oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 18000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio (prim./sec.) | 57000 / 5500 V |
| Primary Current | 169,6 – 182,3 – 197,1 A |
| Secondary Current | 1889,5 A |
| Voltage Regulation | On-load tap changer (OLTC) |
| Tapping Range | +-3×2,5%, see table below for tapping range |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | YNd5 |
| Total Weight | ~36500 kg |
| Weight of Oil | ~5600 kg |

