T&R 76/95 MVA 220/11.5 kV
Tekniset tiedot
| Quantity | 1 pce |
| Application | Power Transformer (Generator Transformer) |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 76000/95000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN/ONAF |
| Voltage Ratio | 220000 / 11500 V |
| Tapping Range | +-10% |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | YNd11 |
| No-load Losses | 38000 W |
| Load Losses | 260000 W |
| Standards | IEC 60076 |
| Total Weight | ~130 000 kg |
| Weight of Oil | ~38 200 kg |

