Tironi 88/100 MVA 220/33 kV (-09)
Tekniset tiedot
| Quantity | 1 pce |
| Brand | Tironi |
| Year of Manufacture | 2009 |
| Condition | Second Hand |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 88000/100000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN/OFAN |
| Voltage Ratio (prim./sec.) | 220000/33000 V |
| Primary Current | 230,94 – 262,43 A |
| Secondary Current | 1539,6 – 1749,55 A |
| Voltage Regulation | on-load tap changer (OLTC) |
| Tapping Range | +-9 taps, +-15%, see table below for tapping range |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | YNd1-11 |
| Total Weight | ~104900 kg |
| Weight of Oil | ~28300 kg |

