TBA 30/50 MVA 110/23/6,3 kV
Tekniska specifikationer
| Quantity | 1 pce |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Winding Material | Cu/Cu |
| Insulation Liquid | Inhibited Mineral Oil |
| Rated Power | 30000 / 50000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN/ONAF |
| Voltage Ratio | 110000 / 23000 / 6300 V |
| Tapping Range | +-8×2% |
| Type of Regulation | OLTC – On-load Tap Changer |
| Brand and Type of OLTC | MR Vacutap VV |
| Frequency | 50 Hz |
| Temperature Rise | 60/65 K |
| Impedance | 11,5% |
| No-Load Losses | 22000 W |
| Load Losses | 140000 W |
| Connection | YNyn0(d) |
| Standards | IEC 60076 |
| Total Weight | ~72800 kg |
| Weight of Oil | ~14200 kg |
| Appr. Dimensions (LxWxH) | 6030x3200x4980 mm |
| Transport Dimensions | 5750x2100x3810 mm |

