SEA 36 MVA 33/10 kV
Tekniska specifikationer
| Quantity | 1 pce |
| Basic Design | Oil-immersed, conservator type |
| Number of Phases | Three-phase |
| Application | Auto-connected Power Transformer |
| Number of Windings | 1 |
| Rated Power | 36000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio | 33000 / 10000 V |
| Max allowed fault current | 22 kA (RMS for 1 s, 10kV side) |
| Type of Tap changer | Off-circuit tap changer |
| Tappings Range | +-2×2.5% on 11 kV side |
| HV Ins. Level (Um/AC/LI) | 36/70/170 kV |
| LV Ins. Level (Um/AC/LI) | 36/70/170 kV |
| Connection | YNa0 (auto connected) |
| Frequency | 50 Hz |
| Short Circuit Voltage | ~1,3-1.7% |
| Temperature Rise | 60/65 K |
| Ambient Temperatures | -10…+40 deg C |
| Outer Dimensions (LxWxH) | 4307x5336x5449x mm (incl. cable box) |
| Total Weight | 51000 kg |
| Weight of Oil | 8700 kg |
| Standards | IEC 60076 |

