Daihen 35 MVA 66/11 kV
Tekniska specifikationer
| Quantity | 2 pcs |
| Brand | Daihen |
| Condition | Second Hand |
| Year of Manufacture | 2002 |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | Oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank with detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 35000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio – HV/LV | 66000 / 11000 v |
| HV Ins. Level (AC/LI) | LI 350 / AC 140 kV |
| LV Ins. Level (AC/LI) | LI 90 / AC 28 kV |
| Voltage Regulation | off-circuit tap changer |
| Tapping Range | +-2×2.25% |
| Voltage Regulation Range | 69000 / 11000 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | Dd0 |
| Total Weight | 55000 kg |
| Quantity of Oil | 13500 litres |

