CG (Pauwels) CG 5 MVA 34.5/6.3 kV
Tekniska specifikationer
| Quantity | 2 pcs |
| Year of Manufacture | 2012 |
| Application | Generator Step-Up |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed |
| Tank Design | corrugated tank design, flexible cooling fins |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 5000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio | 34500 / 6300 V |
| Voltage Regulation | off-circuit tap changer |
| Tapping Range | 37088, 36225, 35362, 34500, 33638, 32775, 31912 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | YNd5 |
| Impedance | 7.56 % |
| Total Weight | 12020 kg |
| Weight of Oil | 2240 kg |

