ABB 21/28MVA 130/10kV
Tekniska specifikationer
| Quantity | 1 pce |
| Brand | ABB |
| Year of Manufacture | 1992 |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 21 000 / 28 000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN / OFAF |
| Voltage Ratio | 130 000 / 10 000 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | YNd11 |
| Total weight | 49 000 kg |

