Siemens 15MVA 20(15)/10,5kV
Tekniska specifikationer
| Quantity | 1 pce |
| Brand | Siemens |
| Type | TSLN 7244 |
| Condition | Second Hand |
| Year of Manufacture | 2008 |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, conservator type |
| Tank Design | corrugated tank |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 15000 kVA |
| Voltage Ratio – HV/LV | 20 000 (15 000) / 10 000V |
| Voltage Regulation | on-circuit tap changer |
| Tapping Range | 20 000 V +-10 steps, 15 000 V +- 7 steps |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | YNd5 |
| Total Weight | 32 000 kg |
| Weight of Oil | 6 600 kg |

