Siemens GEAFOL 1250 kVA 10/0,4 kV UNUSED
Tekniska specifikationer
| Quantity | 2 pcs |
| Brand | SIEMENS Geafol Neo |
| Year of Manufacture | 2019 |
| Condition | UNUSED |
| Basic Transformer Design | Cast Resin |
| Ingress Protection | IP00 |
| Classifications | E2 – C2 – F1 |
| Application | Distribution Transformer |
| Number of Phases | Three-phase |
| Rated Power | 1250 kVA |
| Cooling | AN |
| Voltage Ratio | 10250 / 400 V |
| Prim .Ins. Level (Um/LI/AC) | 12 kV / LI 75 / AC 28 |
| Sec. Ins. Level (Um/LI/AC) | 1,1 kV / – / AC 3 |
| Voltage Regulation | off-circuit, bolted links |
| Tapping Range | 10,5-10,25-10-9,75-9,5 kV |
| Temperature Class (HV/LV) | Class F / Class F |
| Frequency | 50 Hz |
| Vector Group | Dyn11 |
| Standards | IEC 60076-11 |
| Impedance | 5,94 % |
| Losses | Tier1 EU ECO Design |
| Loas losses | 11000 W |
| No load losses | 1800 W |
| Total Weight (IP00) | 3200kg |

