ABB 8 MVA, 22/10,5 kV Dyn11
Tekniska specifikationer
| Quantity | 1 pce |
| Brand | ABB |
| Year of Manufacture | 2007 |
| Condition | Surplus, unused |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | Oil-immersed, hermetically sealed |
| Tank Design | corrugated tank |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 8200 kVA |
| Method of Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio | 21 000 / 11 000 V |
| Voltage Regulation | Off-circuit tap changer |
| Tapping Range | 22 000 V +-2×2,5% |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | Dyn11 |
| Total Weight | 13 250 kg |
| Weight of Oil | 20 050kg |

