SIEMENS 33 MVA 110/11 kV
Tekniska specifikationer
| Quantity | 2 pcs |
| Brand | SIEMENS, 1TRP 33 000 – 123 |
| Year of Manufacture | 1998 |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 33 000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN |
| Voltage Ratio | 110000 / 11000 V |
| Voltage Regulation | OLTC |
| Tapping Range | 110000V +-9X2% |
| Frequency | 50 Hz |
| Temperature Rise (oil/wind) | 60/65 K |
| Connection | YNd1 |
| Total Transp. Weight | 43 000 kg |
| Total Weight | 47 000 kg |
| Oil Weight | 10 000 kg |

