HELMERVERKEN Cast Resin 2,5 MVA 30,5/0,420kV
Tekniska specifikationer
| Quantity | 1 pce |
| Brand | Helmerverken |
| Year of Manufacture | 2003 |
| Condition | Second Hand |
| Basic Transformer Design | Cast Resin |
| Ingress Protection | IP00 |
| Application | Distribution Transformer |
| Number of Phases | three-phase |
| Rated Power | 2500 kVA |
| Cooling | AN |
| Voltage Ratio | 30500 / 420 V |
| Voltage Regulation | off-circuit |
| Tapping Range | +-2×2.5% |
| Frequency | 50 Hz |
| Vector Group | Dyn11 |
| Standards | IEC 60076-11 |
| Impedance | 8,49 % |
| Total Weigth | 6500 kg |
| Outer Dimensions (LxWxH) | 3000x1500x2800 mm |

