TBA Surplus 80 MVA 110/15 kV
Tekniska specifikationer
| Brand | TBA! |
| Year of Manufacture | 2012 |
| Condition | Surplus, unused |
| Application | Power Transformer |
| Basic Transformer Concept | Oil-immersed, conservator tank |
| Tank Design | Rigid tank, detachable cooling radiators |
| Number of Phases | 3-phase |
| Rated Power | 80 000 kVA / 80 000 kVA |
| Method of Cooling | ONAN / ONAF |
| Voltage Ratio (prim./sec.) | 110 000/ 15 000 V |
| Voltage Regulation | Off-circuit Tap Changer in ± 2 Steps |
| Frequency | 50 Hz |
| Connection | YNd11 |
| Total Weight | ~68 000 kg |
| Weight of Oil | ~14 000 kg |
| Transport Weight | ~39 500 kg |
| Tapping Range | ± 2 x 2,5 % |

